
На седници Среског већа Сомбор, одржаној 1958. године, донето је Решење о оснивању Средње медицинске школе.
Школа носи назив Ружица Рип, по докторки која је медицински факултет завршила у Београду 1940. године. Због својих антифашистичких уверења одбила је остати као лекар код четника, те је зверски убијена 1942. године у близини манастира Морача у 28. години живота.
Школа је имала ранг средње стручне школе. Задатак школе дефинисан том приликом је да у васпитно-образовном процесу оспособљава средње стручне кадрове за потребе здравствене службе. Настава у школи је била теоријска и практична, трајала је три године, изводила се по Плану и програму које доноси Савет за просвету НР Србије у сарадњи са Саветом за народно здравље НР Србије. Школа је образовала кадар медицинских сестара. За првог управника Школе именован је др Ђорђе Лазић, управник среске болнице. Временом се поред медицинских сестара почињу образовати лабораторијски и фармацеутски техничари, бабице. Надаље школа прераста у савремену васпитно-образовну установу и поприма регионални значај.
У зависности од кадровских потреба средине, протеклих година школа је образовала ученике образовног профила медицинске сестре-техничаре, фармацеутске техничаре, гинеколошко-акушерске сестре, физијатерепеутске техничаре и педијатријске сестре-техничаре. Настава се одвија на српском и мађарском језику. На мађарском језику се образују ученици у оквиру образовног профила фармацеутски техничари.
Осим редовног школовања школа врши образовање ученика путем преквалификације за образовне профиле медицинске сестре-техничаре, фармацеутске техничаре, гинеколошко-акушерске сестре, физијатерепеутске техничаре и педијатријске сестре-техничаре, доквалификације за образовни профил медицинска сестра – техничар и ванредно школовање за ученике старије од 17 година медицинска сестра – техничар.
Школа данас

Средња медицинска школа „Др Ружица Рип“ обавља делатност средњег стручног образовања.
Школа образује ученике за подручје рада здравство и социјална заштита (четврти степен), а у оквиру тога за образовне профиле:
- медицинска сестра – техничар;
- фармацеутски техничар на српском и мађарском наставном језику;
- педијатријска сестра – техничар;
- физиотерапеутски техничар;
- гинеколошко-акушерска сестра.
Мисија: Да подстичемо лични развој ученика и наставника, развијамо свест о правима и одговорностима, да васпитавамо ученике одговорном приступу обавези коју намеће њихово будуће занимање, пре свега неговању хуманости, као и праћењу свих новина у струци које не сме престати завршетком школовања и сл.
Визија: Савремена школа која функционише по усклађеним интересовањима ученика и најновијим достигнућима из области медицине, чији ће се рад заснивати на креативности ученика и запослених у школи.
Библиотека

Школска библиотека садржи 7515 књига, које редовно користе ученици и наставници школе.
Поводом одржавања манифестације „Дани руске културе у Сомбору – април 2017”, гост-домаћин у Сомбору био је амбасадор Руске Федерације, Њ.Е. Александар Васиљевич Чепурин. Том приликом, Њ.Е. амбасадор Чепурин и председник Скупштине Града Сомбора, др Парчетић, уручили су директорима сомборских средњих школа комплет од 14 књига – сабраних дела Фјодора М. Достојевског, за обогаћивање фонда школских библиотека.